Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

LED- ja halogeenvalgustus: missugused on erinevused ja miks on LED säästlikum?
Sääst

05.05.2020

Kuna poodides on valgusallikate valik märkimisväärselt kasvanud, on tänapäeval kahtlemata keerulisem otsust langetada kui vanasti. Kindlasti tasub enesele selgeks teha LED- ja halogeenlampide erinevus - miks on LED säästlikum ning keskkonnasõbralikum?

Kuidas lambist valgust saab?

Halogeenlamp on sisuliselt sama, mis hõõglamp. Selle põhielemendid on volframniit, mis on paigutatud kolbi, millele lisatakse gaasi (joodi või broomi). See võimaldab suurendada spiraali temperatuuri ning osakeste soojusliikumise tagajärjel tekibki valgus.

LED-lambi puhul läbib elektrivool dioodi, mis hakkab footoneid eraldama ja tekib nähtav valgus. LED (inglise keeles Light-Emitting Diode) tähendabki valgust kiirgavat dioodi.


LED-valgustus on keskkonnasõbralikum

LED-lambid on halogeenvalgustusest keskkonnasõbralikumad, sest on mitu korda efektiivsemad, mis tähendab väiksemat energiakulu, see omakorda aga väiksemat süsinikujalajälge.

LED-valgustid muudavad peaaegu kogu kasutatava elektrienergia valguseks ja ainult 10–20% muutub teisteks energialiikideks. Hõõglamp töötab just vastupidiselt ja muudab vaid umbes 20% energiat valguseks ning ülejäänud 80% muutub soojusenergiaks. Tänu sellele saab LED-valgustust kasutades säästa märkimisväärselt elektriarvetele kuluvat raha ja ometi saada seejuures rohkem ning isegi rohkem valgust kui kasutades hõõglampe.

LED-lampide tootmisel ei kasutata pliid ega elavhõbedat, valgustites kasutatavad valgusdioodid ei kiirga IR- ja UV-kiirgust – seega ei mõjuta need keskkonda. Lisaks on neis kasutatavad komponendid suures osas taaskasutatavad.

LED-lamp kestab pikalt

Lisaks keskkonnasõbralikule valikule saavad LED-valgustuse kasuks otsustanud boonusena ka pisikese ajasäästu. Nimelt tuleb LED-valgusallikaid vahetada üsna harva.

Kui halogeenlambi eluiga jääb üldjuhul vahemikku 1000–2000 tundi, siis LED-lamp kestab umbes kuni 15 000 tundi. Kui vaadelda aga LED-valgusteid, siis nende eluiga on lausa 35 000–100 000 tundi ja isegi rohkem.

Teada tasub ka fakti, et vastupidiselt luminofoor- ja halogeenlampidele on LED-valgusallikate ja LED-valgustite eluiga pikem pigem jahedas kui soojas. Ning kui hõõglampide eluiga mõjutab sisse- ja väljalülitamiste arv väga, siis LED-valgustite puhul see nii määrav ei ole.

Kui suur on erinevus tasuvusajas?

Keskkonnasõbralikkus on tänapäeval muidugi oluline, kuid kindlasti võetakse valikut langetades arvesse ka tasuvusaega. Kui tasuv on leedlamp võrreldes halogeenlambiga? Kas näiteks kortermaja trepikojas on kasulikum ja loodussõbralikum kasutada LED- või halogeenlampe?

Vastus on, et tasuvust peab alati vaatama millegi suhtes. Kui vaadelda LED-valgustite või LED-lampide tasuvust võrreldes näiteks parasjagu kasutuses olevate halogeenlampidega valgustitega, siis võib öelda, et võrdsete põlemisaegade alusel tasuvad LED-id ennast ära juba umbes pärast ühekuist, kuid hiljemalt pärast aastast kasutamist. Aga loomulikult sõltub kõik täpsemalt põlemisajast, elektrihinnast ja ka LED-lambi kvaliteedist.

Valgustusega seotud kulud võivad moodustada märkimisväärse osa igakuisest elektriarvest, mistõttu võib valgustuse uuendamine tuua arvestatava säästu. Kui tunned huvi valgusallikate vahetamise teenuse vastu, loe lähemalt siit.