Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Selgitame teemat! Kõrge börsihind: kuidas tekib, keda ja kui palju mõjutab?
Kodu, Sääst

10.06.2020

Viimastel päevadel on paljude meeli ärevil hoidnud ootamatult kõrge elektri börsihind. Selgitame, miks kõrged hinnad tekivad, keda mõjutavad ning kuidas saad end börsihindade kõikumise vastu kõige lihtsamini kaitsta.


Mis on elektri börsihind?

Alates 2013. aastast kujuneb elektri hind Põhjamaade ja Baltikumi Nord Pool Spot elektribörsil. Elektri börsihind on muutlik ja muutub iga tund sõltudes näiteks nii elektrijaamade või merekaabli hooldus- ja avariitöödest, riikidevahelisest ülekandevõimsusest, üldisest majanduskliimast kui ka ilmast.

Mis põhjustab kõrgeid börsihindu?

Eesti moodustab Põhjamaade ja Baltikumi ühisest elektriturust väga väikese osa. Meie elektriturg on erinevate ühenduste kaudu seotud teiste riikidega ja kui toimuvad elektrijaamade või -kaablite rikked, oleme otseselt mõjutatud ka meie.

Ülikõrged hinnad tekivad siis, kui mitu ebasobivat sündmust leiavad aset ühel ajal. 10. juuni kõrge hinnatipu taga oli nii Eleringi Eesti-Soome elektrikaabli Est-Link 1 plaaniline remont ja Leedu-Rootsi kaabli Nordbalt avarii, mistõttu ei jõudnud Eestisse Põhjamaade odav hüdroenergia. Probleeme oli ka Läti Latvenergo jaamades – elektrikatkestusest põhjustatud avarii oli seal vaja hüdroreservid tühjendada, mistõttu jõudis hüdroenergiat turule vähem.

Milliseid tarbijaid kõrge börsihind puudutab?

Kõrge börsihind puudutab neid tarbijaid, kes on valinud Muutuva paketi või Kombineeritud paketi, sest sel juhul on elektriarve kujunemine seotud börsihinnaga.

Fikseeritud hinnaga ehk Kindla ja Võrdse paketi kasutajaid kõrge börsihind ei puuduta, sest hind on ühesugune kogu lepinguperioodi jooksul.

Kui sa ei tea, mis elektripakett sul on, saad pilgu peale heita meie e-teeninduses.

Mis mõju avaldab kõrge börsihind börsipaketi valinud klientidele?

Kuigi kõrgete hindadega tunnid võivad olla ehmatavad, tasub meeles pidada, et kogu kuust moodustavad need väga väikese osa. Samamoodi võib igal kuul aset leida ka hetki, mil elektrihind on nullilähedane. Kui sul on börsipakett Muutuv, on oluline on olla börsihindadest teadlik, et saaksid odavamast hinnast kasu lõigata ja kallima hinnaga tundidel tarbimist vähendada.

Eesti Energia kliendid saavad jooksvaid elektri börsihindasid näha Eesti Energia mobiiliäpist. Paljud börsipaketiga liitunud kliendid kasutavad seda infot selleks, et ajastada oma kodumasinaid (pesumasinat, boilerit, elektrikerist) tööle kõige soodsama hinnaga tunnile ning seeläbi võita.


Kuidas end kõrge börsihinna eest kaitsta?

Kui börsihinna järgi tarbimise juhtimine sind ei kõneta, on võimalik valida ka teine tee. Õnneks on elekter üks vähestest toodetest, mille hinda on võimalik kolmeks aastaks fikseerida. Kui oled valinud endale fikseeritud hinnaga paketi, näiteks Kindel või Võrdne, ei mõjuta sind elektribörsi hinnakõikumised ja hinnarisk jääb elektrimüüja kanda.

Erinevate elektripakettidega saad tutvuda meie kodulehel ning kui soovid enda tänast elektripaketti muuta, saad seda mugavalt teha meie e-teeninduses.