Iseteenindus

Elektriturg

Avatud elektriturg loob klientidele parimad tingimused

Eesti tegutseb Nord Pooli elektriturul

 • Eesti on osa Nord Pooli avatud elektriturust, kuhu kuuluvad ka Norra, Rootsi, Soome, Taani, Läti ja Leedu (vt kaarti).
 • Avatud elektriturul ehk elektribörsil kujuneb elektrihind nõudluse ja pakkumise tulemusena.
 • Igas riigis on vähemalt üks hinnapiirkond, suuremas riigis võib neid mitu olla.
 • Piirkonnad on omavahel ühendatud kaablitega (tumesinised jooned kaardil).
 • Elektrihinnad erinevad piirkonniti, kuna riikidevahelised ülekandevõimsused on piiratud.
 • Mida rohkem taastuvenergiat piirkond toodab, seda odavam on sealne elektrihind.
 • NB! Igapäevased elektri börsihinna kõikumised mõjutavad vaid neid tarbijad, kel on sõlmitud börsihinnaga elektripakett. Fikseeritud hinnaga elektrilepingu puhul on hind lepinguperioodiks kokku kokku lepitud ja see ei muutu.

  Vaatan oma elektrilepingut või sõlmin lepingu

  Elektri börsihind

  Elektri börsihind muutub iga tund nõudluse ja pakkumise tulemusena

  Börsihinna kujunemine

  Börsihinna kujunemine

  Börsihinna kujunemine

 • Elektrimüüjad edastavad iga päev börsile tellimuse, kui palju nende kliendid järgmiseks päevaks elektrit vajavad. Selgub toodetava energia hulk.
 • Esimestena pääsevad nõudluse katmiseks turule taastuv- ja tuumaenergia üksused. Nende toodang on madalama hinnaga, kuna energiaallikad on soodsad ja tootmisel ei teki süsihappegaasi. Kui taastuvenergiast piisab tarbimise katmiseks, on elektri hind turul soodne.
 • Kui taastuvad allikad ei kata nõudlust, pääsevad turule põlevkivi-, kivisöe- ja gaasielektrijaamad. Nende elekter on kallim nii kütuse kui ka CO2 emissioonitasu tõttu.
 • Elektri börsihinna määrab viimane pakkuja. Kui viimasena katab turunõudmise näiteks gaasielektrijaam, mille hind on kõrgem, siis määrabki ta ära selle konkreetse tunni elektrienergia hinna.
 • Vaatan videot elektrihinna kujunemise kohta Kuidas elektrikuludelt kokku hoida

  Video elektrihinna kujunemise kohta

  Kuidas elektrikuludelt kokku hoida

 • Kui sul on tunnipõhise hinnaga börsipakett, siis saad ajastada tarbimise soodsama hinnaga tundidele. Infot tarbimise ja börsihindade kohta saad Eesti Energia mobiiliäpist »
 • Vaata üle seadmed, mis võtavad palju elektrit. Üldiselt kulutavad rohkem elektrit suuremad ja/või madalama energiaklassiga seadmed. Kõige energiatõhusamad on A-, B-, C- või D-märgist omavad seadmed. Uuem tehnika kasutab töötamiseks vähem elektrit ning tehtud kulutuse teenib energiasäästu pealt võrdlemisi kiiresti tagasi.
 • Vaheta halogeenvalgustid LED-valgusallikate vastu välja. LED-valgustite puhul on energiaefektiivsus kohati kuni 80% parem.
 • Kaalu investeerimist taastuvenergiasse, hästi projekteeritud päikesejaam tasu end ära kümne aastaga. Eesti Energia pakub päikesepaneelide paigaldamiseks täisvalmislahendust. Loen lähemalt »
 • Parim elekter on tarbimata elekter. Seega, leides kokkuhoiukohti ja säästes elektrit kas või ühe kilovatt-tunni võrra, hoiad juba kokku nii võrgutasu, elektriaktsiisi ja taastuvenergia tasude pealt.
 • Palju häid energiasäästunippe ja muud huvitavat leiad ka: energia.ee/blogi

  Eesti energia kaalutud keskmised börsihinnad

  Ööpäeva hind Päeva hind Öö hind

  Hinnad senti/kWh
  Hindadele lisandub müügimarginaal

  Börsi tunnihinnad

  Kui sinu tarbimiskohta on paigaldatud kaugloetav elektriarvesti, tarbimiskoht on üle viidud kauglugemisele ja sa oled valinud tunnipõhise tariifiga Muutuva või Kombineeritud paketi, sõltub sinu elektriarve sellest, kui palju sa igal tunnil elektrit tarbid ning milline on sellel tunnil kehtiv börsihind. Hulgituru tunnihinnad avalikustatakse Põhjamaade elektribörsi ehk Nord Pooli lehel. Järgmise päeva tunnihindu saad vaadata ka Eesti Energia mobiiliäpist.

  NB! Põhjamaade ühine elektriturg Nord Pool tegutseb Kesk-Euroopa ajavööndis (CET), mis on Eesti ajast üks tund taga. Elektriarve korrektseks arvutamiseks tuleb Nord Pool Spot tunnihindu ühe tunni võrra ette nihutada, et need vastaksid Eesti ajavööndis tehtud elektritarbimisele.

  Hulgiturgudel kaubeldakse väga suurte elektrikogustega, mistõttu on sealsed hinnad megavatt-tundides (1 MWh = 1000 kWH). Kui elektrienergia hulgihind on näiteks 43 eurot megavatt-tunni kohta, on see kilovattidesse arvestatuna 4,3 eurosenti kilovatt-tunni kohta. Tasub meeles pidada, et elektri hulgihind ei sisalda käibemaksu ega arvesta kliendi elektritarbimist.

  Börsihinna mõju arvele

 • Kui sul on tavaline ühe- või kahetariifne elektriarvesti ning sa oled valinud meie Muutuva või Kombineeritud paketi, sõltub sinu elektrihind kaalutud keskmisest börsihinnast.
 • Kui sul on Kindel või Võrdne pakett, siis on elektri kilovatt-tunni hind kokkulepitud ajaks fikseeritud ja elektriarvel on kilovatt-tunni hind igal kuul sama.
 • Kui sinu tarbimiskoht on üle viidud kauglugemisele ning oled valinud tunnipõhise tariifiga Muutuva või Kombineeritud paketi, sõltub sinu elektriarve suurus igal tunnil tarbitud elektrikogusest ja sellel tunnil kehtinud börsihinnast.
 • Üldteenus ja bilansienergia

  Üldteenust või bilansienergiat kasutavad need elektritarbijad, kes ei ole sõlminud lepingut ühegi elektrimüüjaga. Sellisel juhul müüb elektrit
  võrguettevõtja või tema volitatud elektrimüüja.

  Üldteenuse hinnad

  Alates 01.01.2022.a. arveldatakse kõiki üldteenuse kliente ööpäeva hinna alusel.

  Ööpäeva hind Päeva hind Öö hind

  Hinnad senti/kWh

  Vaatan hindade ajalugu

  Seotud teemad

  Elektripaketid

  Vali omale sobiv elektripakett

  Lepingut sõlmima

  Gaasipaketid

  Vali sobiv gaasipakett

  Gaasipakettide valik

  Äriklientide elektripaketid

  Vali ettevõttele sobivaim lahendus

  Elektripakettide valik

  Üldteenuse hinnad

  Ööpäeva hind Päeva hind Öö hind

  Hinnad senti/kWh