Iseteenindus

Abi

Vali, millise valdkonna küsimusele vastust otsid

Sagedamini esitatud küsimused

Kui elektriturg 2013. aastal avanes, ei olnud Eesti veel kaetud kaugloetavate arvestitega ning sõlmida sai päeva või öö keskmise börsihinna alusel tähtajatuid lepinguid.

Kaugloetavate arvestite projekt lõppes aastal 2017. Alates sellest ajast ei ole olnud võimalik vanemat tüüpi paketti valida ning kõik sõlmitavad börsipaketi lepingud on tähtajatud ja tunnipõhise hinnaarvestusega.

Tunnipõhine hinnaarvestus võtab paremini arvesse seda, millal elektrit on tarbitud. Keskmise börsihinna alusel hinnaarvestus seevastu on aidanud kuludelt kokku hoida, sest kliendid on pääsenud kõige kõrgemate tunnihindade mõjust elektriarvele.

Enda elektripaketi hinnatüüpi näed ja saad muuta e-teeninduses elektrilepingute vaates.

Loen lähemalt blogiloost

Siin ei ole ühte põhjust, vaid tegurite kombinatsioon. Tänavu on nõudlus elektri järele olnud suur nii talvel, mil oli pakast, kui ka suvel, kus elektrit kasutati jahutuse eesmärgil. Samuti on majanduskeskkond aktiivne – tarbimine on 8% suurem kui mullu.

Kogu klientide tarbitav elekter ostetakse Põhjamaade ja Baltikumi ühiselt elektriturult. See tähendab, et elektri hind ei kujune ainult sellest, millised elektrijaamad töötavad Eestis, vaid regioonis tervikuna.

Sel aastal on meie turupiirkonnas olnud vähem tuult ja vähem sademeid ehk hüdroenergiat. Suurem tootmise koormus on langenud gaasi- ja kivisöejaamadele, mille omahind on kallim. Seda nii kõrgema CO2 hinna tõttu kui ka gaasi hinna mitmekordse kallinemise tõttu. Lihtsustatult: kui ei saa töötada odavad elektrijaamad, töötavad kallimad.

Börsihinna muutus puudutab ainult neid kliente, kes on valinud börsihinnal põhineva paketi.

Kui sul on Muutuv pakett, tasub olla börsihindadest teadlik, et saaksid odavamast hinnast kasu lõigata ja kallima hinnaga tundidel tarbimist vähendada.

Kui oled valinud endale fikseeritud hinnaga paketi, näiteks Kindel või Võrdne, ei mõjuta sind elektribörsi hinnakõikumised ja hinnarisk jääb elektrimüüja kanda.

Enda elektripaketti saad vaadata ja soovi korral muuta Eesti Energia e-teeninduses »

Muutuvas paketis sõltub elektri hind täielikult börsihinnast. Elektri hind muutub börsil iga tund paljude erinevate tegurite koosmõjul. Elektri börsihinnal saad kõige mugavamalt silma peal hoida Eesti Energia mobiiliäpiga.

Kindla paketiga saad elektri hinna fikseerida kuni kolmeks aastaks — nõnda tead, et sel perioodil on igal kuul elektri kilovatt-tunni hind sinu arvel sama ja elektribörsi hinnakõikumised elektriarvet ei mõjuta.

Võrdses paketis on elektrihind fikseeritud ja elektriarve kuiselt ühtlane, mis aitab sul paremini oma kulusid planeerida. Võrdse makse suuruse leiame personaalselt just sulle, võttes arvesse sinu kaheteistkümne kuu tarbimisprognoosi. Paketiga liitujatele kaasneb tasuta elektriseadmete ja elektririkke kindlustus.

Endale sobiva paketi valimisel mõtle läbi, kas oled valmis võtma elektrihinna kõikumise riski enda peale või soovid jätta selle elektrimüüjale? Kui eelistad mitte riskida, sobib sulle Kindel või Võrdne pakett.

Elektripakettide kohta saad rohkem lugeda Eesti Energia kodulehel. Kui jääd hätta, kasuta ka mugavat paketi valiku abimeest.

Hinnad ja paketid

Elektri- ja võrguteenuse hinna kujunemine, paketivalik, tariifid

Arve ja tarbimine

Arve laekumine ja tasumine, tarbimisajalugu

Rikked ja katkestused

Kuidas käituda, kui elekter läks ära?

Lepingud ja volitused

Elektrilepingu sõlmimine, kolimine, üldteenus, volitused ja tingimused

Järelmaks ja kindlustus

Järelmaksu tingimused, elektriseadmete ja elektririkke kindlustus

Kontaktid

Võta meiega ühendust